הוויכוח הנצחי בין כותבי תוכן למקדמי אתרים

10 אגורות למילה או 100 אגורות למילה? כמעט כל שבוע צץ לו אותו הוויכוח בקבוצת "עולם אנשי התוכן" בין מקדמי אתרים וכותבי תוכן.  הגיע הזמן למצוא דרך לגשר על הפערים.

 ויכוח שלא יגמר לעולם בין כותבי תוכן למקדמים

הוויכוח שלא נגמר

התוכן הוא אחד הגורמים המרכזיים להצלחת קידום האתר. כל מקדם שרוצה לספק ללקוח שלו עבודה SEO יעילה, חייב להשתמש בתוכן גם בתוך האתר עצמו וגם מחוץ לאתר על מנת לבנות  קישורים. בחלק מהמקרים, הלקוחות כותבים בעצמם אבל ברוב המקרים, מקדמי האתרים רוכשים את התוכן מפרילנסרים או מחברות המספקות תוכן.

בחלוקה גסה ישנם 2 סוגי תוכן בהם משתמשי המקדמים.

  1. מאמר SEO  –  מאמר פשוט לקידום האתר. מקדמי אתרים עובדים עם תוכן כזה כי ללקוח אין תקציב שמספיק לרכישת מאמרים איכותיים בעלות כמה מאות שקלים לכל מאמר.
  1. מאמר איכותי – תוכן שדורש תחקיר מעמיק. רק בעלי אתרים עם תקציב גדול יכולים להרשות לעצמם להשקיע בתוכן מסוג זה. לרוב מדובר בבעלי עסקים מבוססים או בחברות גדולות.

חשוב לדעת:  אם קיבלתם הצעת מחיר לקידום האתר בסכום של 500 ₪,  אין שום סיכוי שיספקו לכם תוכן איכותי. גם הסיכוי שתקבלו מאמר פשוט הוא די קטן. לרוב מדובר במקדמים שכל עבודתם מתבססת על בניית קישורים בלבד.

 

>>>  אתם מוזמנים להצטרף לקבוצה שמקשרת בין מקדמים וכותבי תוכן לקידום אתרים*

 

הוויכוח הקבוע ב"עולם אנשי התוכן"

מי שחבר בקבוצת הפייסבוק "עולם אנשי התוכן" רגיל שלפחות פעם בשבוע נוצרת התנגחות בין כותבי התכנים למקדמי האתרים. זה קורה כאשר מומחה קידום אתרים מציע פרויקט של כמה מאמרים (בין 300-500 מילים) בעבורם הוא מוכן לשלם בין 7 ל -10 אגורות למילה. ואז, כמה כותבי תוכן זועמים על המחיר הנמוך ותוקפים את מציע הפרויקט. "זאת בדיחה?" הם טוענים, "אתה רציני?!?",  "אתה לא מתבייש?!?"  כותבי התוכן מאשימים את המקדמים בזילות המקצוע כמו גם את הכותבים שמסכימים לעבוד בתנאים של 30 ₪ למאמר של 300 מילים. אם אתם שואלים איפה עובר הגבול, אז חשוב להבין שיש לא מעט שטח אפור בתחום הזה. לא כל מקדם אתרים שרוצה שיכתבו לו ב 10 אגורות למילה מזלזל במקצוע, ולא כל כותב תוכן שמתרגז על הצעת מחיר של 10 אגורות למילה עושה זאת בצדק.  לכן אני רוצה לעשות סדר בנושא.

 

מהו תוכן פשוט וזול ומדוע מקדמים צריכים אותו

ראשית חשוב לי שתבינו מאיזה זווית אני כותב: את הצעדים הראשונים בעולם הקידום, התחלתי מכתיבת תוכן. הפרויקט הראשון שלי היה כתיבת מאמר של  150  מילים תמורת 15 ₪.  כיום אני מקדם אתרים אבל גם כותב תוכן למקדמים אחרים כשיש לי זמן, אז אני מדבר גם מזווית של מקדם וגם מזווית של כותב תוכן.

 

מדוע יש ביקוש לתוכן פשוט

 

אתחיל במשהו שיכול להרגיז כותבי תוכן רבים: כן, יש מאמרים שלא שווים יותר מ 10 אגורות למילה וכדי להבין מדוע יש מאמרים כאלה, חשוב לדעת מה בדיוק המקדמים מחפשים. הם מחפשים תוכן מאוד פשוט, תוכן מאוד כללי שאין בו טיפת ערך מוסף. הם משתמשים בו לצורך החלפת קישורים או לצורך הטמעה באתר עצמו. לא כל לקוח של קידום אתרים יכול להרשות לעצמם תקציב גבוה לקידום הכולל תוכן איכותי. בכל מקרה, בלי תוכן, אי אפשר לקדם את האתר. אז הפשרה היא תוכן פשוט וכללי. זהו תוכן שלא דורש תחקיר אלה פשוט הצצה קצרה בגוגל על מנת לדעת על מה לכתוב. זמן הכתיבה של תוכן כזה הוא בין רבע שעה לחצי שעה. תוכן כזה, ואני מזכיר לכם שאני מדבר גם מנקודת מבט של מקדם וגם מנקודת מבט של כותב תוכן, לא שווה יותר מ 10-20 אגורות למילה. לדעתי, מי שחושב שתוכן כזה שווה יותר מכך מזלזל בתוכן איכותי.

חשוב להבין שההתנגשויות שנוצרות בקבוצת "עולם אנשי התוכן" נוצרות בגלל חוסר הבנה מצד כותבי התוכן לגבי מהות התוכן הנדרש.  כאמור, בחלק מהמקרים, המטרה היא השגת תוכן פשוט, כללי ולא איכותי כי זה קשור לתקציב הלקוח. כל מקדם היה שמח לעבוד עם לקוח בעל תקציב גדול שיכול לאפשר רכישת תוכן איכותי, אבל אנחנו לא חיים בעולם מושלם. בכל מקרה, ישנם המון כותבי תוכן  שכותבים ב 10-20 אגורות למילה כי הם מבינים זאת. אין בזה שום זילות מקצוע, כי אסור בשום פנים ואופן לתגמל תוכן דל, פשוט וכללי שלוקח לכתוב אותו כמה עשרות דקות.  האם הייתם מוכנים לשלם על ג'אנק  פוד 200 ₪? האם נראה לכם הגיוני שמוכר בחנות ג'אנק פוד ידרוש על מנה יותר 200 ₪? בדיוק מאותה הסיבה אסור לתגמל כתיבת פשוטה בסכומים נדיבים. רק תוכן איכותי ראוי לתגמול של כמה מאות שקלים.

 

מה מוגדר כתוכן איכותי?

 

כתבת תחקיר, ראיון עם מומחה, כתבת צבע ובגדול כל דבר שדורש השקעה של כמה שעות עבודה. למשל מקדם אתרים שאחראי על אתר בתחום הרפואה, צריך להשיג ללקוח שלו מאמר איכותי מאוד. למשל מאמר על ההתפתחויות האחרונות בתחום הסרטן. יחד עם זאת, גם באתרים שלא עוסקים בנושאים "חשובים", יש צורך בתוכן איכותי. למשל, לאחד מהלקוחות שלי בחרתי לכתוב במסגרת קידום האתר ראיון שייתן ערך מוסף לגולשים שמתעניינים בדילים שהוא מציע באתר שלו. את המאמר אפשר לקרוא כאן. מאמר זה שווה בין 200-300 ₪. מדוע? כי נדרש זמן ללמוד את התחום, לחשוב על שאלות, להתנהל מול המרואיין, ולבסוף לכתוב ולערוך את התוכן. כדי להכין מאמר כזה צריך לעבוד בין 2-3 שעות ולכן עלותו צריכה להיות בין 200-300 ₪. ישנם כותבי תוכן שידרשו יותר. למשל כאלה שלא רק יכתבו אותו אלא גם ינצלו את שיתופי הפעולה שלהם באתרים מרכזיים כדי לפרסם אותו שם. בכל אופן, זהו סוג המאמר שצריך לתגמל במאות שקלים ללא שום קשר לכמות המילים שלו. ישנו עוד סוג כתיבה שמצדיק תשלום של כמה מאות שקלים.

 

ראוי לתגמל כתיבה שיווקית, אבל לא אם היא פשוטה ודלה

 

לא, אני לא מתכוון למאמר שכולל את השורה – "כואבת לכם השן? צלצלו לדוקטור פופטיצובסקי  עכשיו וקבלו הנחה של 10 אחוז". הכוונה היא לתוכן יצירתי ברמה של קופירייטר. תוכן איכותי מאוד שמניע לפעולה בצורה המותאמת לאתר עצמו ולתחומו ועוזר לבדל אותו מהמתחרים. אם כתבתם מאמר כללי ופשוט והכנסתם בו את המילים "צרו קשר עכשיו" זה לא מאמר שיווקי. זאת כתיבה פשוטה ורגילה. כדי לכתוב בצורה שיווקית נכונה, חלק מכותבי התוכן דואגים ללמוד בצורה מקצועית כיצד לעשות זאת. כותבי תוכן כאלה מסוגלים ליצור תוכן איכותי שיכול להוביל להמרות במקום סתם לתפוס מקום באתר. לכותבים כאלה, מגיע בהחלט תשלום של כמה מאות שקלים פר מאמר.

 

 

השטח האפור שבין הפשוט לאיכותי

 

קודם לכן התייחסי לשטח האפור ועכשיו אני רוצה להסביר למה הייתה הכוונה. ישנו הרבה שטח אפור בכל אשר נוגע להגדרת איכות התוכן.  בעוד שישנם מאמרי זבל ואיכות שרמתם לא מוטלת בספק, ישנו גם שטח אפור של מאמרי ביניים. מצד אחד הם לא מאמרי זבל, מצד שני הם לא נחשבים למאמרים איכותיים במיוחד. הם פשוט מאמרים בינוניים עד טובים. אז מה עושים במצב הזה? מקדמי האתרים וכותבי התוכן מגיעים להסכם ביניהם על תשלום שטוב לשני הצדדים. כך שעלות מאמרים מסוג זה יכולים לעלות בין 50-100 ₪.

 

הגיע הזמן לשינוי

 

"עולם אנשי התוכן" הוא לא המקום היחיד שבו נוצרות התנגחויות, זה קורה גם בתוך אתרי מכרזים שונים בהודעות פרטיות. לכותבי תוכן ישנם טענות נגד אתרים שמאפשרים מלכתחילה לפרסם מכרזים עם הצעות מחיר של 10 אגורות למילה. לכן יש לי כמה הצעות למקדמי אתרים וכותבי מאמרים.

  • כותבים יקרים: 10 אגורות למילה הוא הסכום המינימלי שמגיע לכם למאמר פשוט. ישנם מקדמים שמציעים לשלם פחות. במקרה זה, לדעתי, בהחלט מדובר בזילות. תנו לפרויקטים האלה למות. אל תסכימו לעבוד בסכומים כאלה. מצד שני, אל תצפו שעל תוכן פשוט ודל מגיע לכם לקבל יותר מ 10-20 אג' למילה, כי כמו שאמרתי, אם אתם חושבים שמגיע לכם מאות שקלים על מאמר סתמי שלוקח לכתוב אותו עד חצי שעה, אז אתם מזלזלים במי שמשקיע בכתיבת תוכן איכותי.

 

  • מקדמים יקרים: גם אני השתמשתי בקבוצת "עולם אנשי התוכן" על מנת לאתר כותבי תכנים שונים. לדעתי, רוב כותבי התוכן שם מעוניינים בפרויקטים של תוכן איכותי. פרויקטים של מאמרי SEO פחות מעניינים אותם מאשר פרויקטים של תוכן איכותי. שפרו את הדרך בה אתם מציעים פרויקטים –  הסבירו את מהות הפרויקט (תוכן פשוט או תוכן איכותי). אל תכתבו כמה אתם מוכנים לשלם אלא פשוט תבקשו שייצרו אתכם קשר. בהתכתבות פרטית אפשר לבקש הצעת מחיר. חשוב להבין שלא כל כותבי התכנים מודעים לכך שמקדמים עובדים עם תוכן פשוט, הם לא מכירים את עולם הקידום וגם לא מבינים את מהות התוכן הפשוט ולכן זה יוצר התנגשויות. אחת לכמה חודשים אני משתמש בקבוצה "עולם אנשי התוכן" כדי לאתר כותבים לסוגי תוכן שונים. יש כותבים שמציעים סכומים מופרזים ויש כותבים שמציעים סכום הגיוניים כי הם מבינים את מהות התוכן שנועד לקידום אתרים.

 

בסופו של דבר, יש דרך אחת פשוטה ויעילה למנוע את הוויכוחים בין מקדמי אתרים ולבין כותבי התוכן: קבוצה נפרדת בפייסבוק לכותבי תוכן לקידום אתרים ומקדמי אתרים. אז במיוחד למטרה זו, פתחתי קבוצה –  אתם מוזמנים להצטרף אליה כאן. אתם מוזמנים להציע את עצמכם ככותבים או לפרסם פרויקטים של כתיבה.

*מאז שהקבוצה הזאת נפתחה שום דבר לא זז –  אם יש פה מישהו שמעוניין לקחת על עצמו את הניהול –  דברו איתי.

נשלח ב בלוג
Call Now Button