מדוע חשוב לעקוב אחרי קישורים שבניתם ואיך לעשות זאת

אין ספק שככל שהזמן עובר כך יורדת חשיבות הקישורים ומתחזקת יותר חשיבות התוכן האיכותי באתרים. יחד עם זאת, נכון לכתיבת שורות אלה (ינואר 2017), עדיין חשוב לבנות קישורים על מנת לקדם את האתר. כל מקדם אתרים דואג לעקוב אחרי מצב הקישורים לאתרי הלקוחות שלו. אם אתם מקדמים את האתר שלכם בעצמכם, מומלץ שלא להתעצל ולעשות זאת כדי למנוע מצב שבו טרחתם על החלפות מבלי לדעת שבחלק מהמקרים פשוט הורידו לכם את הקישורים דקה אחרי ההחלפה. אף אחד לא יטרח ליידע אתכם שעשה זאת, לכן עליכם לקחת את האחריות על עצמכם. אלה הן הסיבות המרכזיות להורדת קישורים.

עקבו אחרי הקישורים שלא יברחו

עקבו אחרי הקישורים שלא יברחו

הסרה ע"י בעל האתר

בכל אתר שעובר קידום אתרים אורגני, שולטים על קישוריו 2 גורמים: מקדם אתרים ובעל האתר. לא אחת קורה שבעל האתר והמקדם לא מתואמים ביניהם. למשל: המקדם לא שואל את בעל האתר האם אפשר לקשר מהאתר שלו. לפעמים בעל האתר מודע לכך שהמקדם מוציא קישורים מהאתר שלו, הרי כדי לתת צריך לקבל, אבל זה לא ממש נמצא בתודעה שלו. בכל יום נתון בעל האתר יכול להחליט להסיר את הקישור. זאת זכותו. הרי מדובר באתר שלו והוא יכול לעשות אתו מה שהוא רוצה. אז מדוע שהוא יקום בוקר אחד ויחליט להוריד קישורים?
קישור למתחרה – הוא גילה שם קישור למתחרה שלו. זה לא מקובל עליו והמקדם שלו עשה זאת מבלי לומר לו. לגיטימי.

לא מבין מה הקישור עושה שם – הקישור לא נראה לו קשור למאמר וגם לא הגיוני.

שכח – הוא שכח שהוא והמקדם סיכומו על כך שכדי שיהיה לו יותר תוכן באתר, רצוי שהוא יאפשר שילוב מאמרים אורחים. כלומר פוסט + קישור. המאמר נשאר, אבל בעל האתר הוריד את הקישור.

האתר הישן מת, יחי האתר החדש!

בעל האתר החליט לעשות שינוי קיצוני: לבנות את האתר מחדש לגמרי. בין אם זה תואם מול המקדם שלו ובין אם לא, לכם זה לא אמור לשנות. במקרים רבים נעלמים דפים והקישורים מתעופפים לעולם שכולו טוב. קרה לי לא אחת, בהחלפות מול מקדמי אתרים אחרים, שהאתר ממנו קיבלתי קישור נפח את נשמתו ובמקומו עלה אתר חדש. מה קורה לקידום? לא היה קידום ולא יהיה קידום. כנראה.

חברת קידום אתרים חדשה נכנסה לתמונה

בוקר אחד, התעוררי וגיליתי 5 הודעות ממקדמי אתרים אחרים שתוהים מדוע ירד קישור מאתר מסוים של לקוח לשעבר שלי לאתר שלהם. שאלתי את הלקוח והוא הפנה אותי לחברת קידום האתרים החדשה שלו. הם אמרו לי שהקישורים לא מוצאים חן בעיניהם והם החליטו לסלק את כל הקישורים היוצאים שנתקלו בהם מהאתר. לדעתם מדובר בקישורים לא טובים כי הן היו על מילות מפתח מדויקות. אז מה? הרי כל מקדם אתרים שמכבד אל עצמו מקפיד להוציא חלק מהקישורים על טקסט עוגן מדויק. בכל מקרה, אותה חברת קידום אתרים החליטה שזה פוגע בלקוח שלי לשעבר. סבבה, 10000 מקדמים, 10000 דעות -זכותם. אני, במקרה הזה, נאלצתי לפצות מחדש את המקדמים ע"י הוצאת קישורים חדשים. אם לא הייתי עושה זאת, סביר להניח שהם היו מורידים את הקישורים שנתנו לי בתמורה וזה היה יכול לפגוע בלקוחות שלי.

מקדמי אתרים שלא מכבדים החלפות או עובדים ללא תיאום פנימי


לא אחת קרה לי שהחלפתי קישורים אם מקדם מסוים, ואחרי כמה שבועות גיליתי שהוא הוריד את הקישור. הוא חשב שאני לא אגלה, הוא חשב שאני לא עוקב. כמו כן, קרה שמקדם חדש תפס פיקוד על אתר כלשהו, והחליט למחוק דפים מסוימים. כן, חוסר תיאום פנימי בין מקדמים בתוך חברה יכולה לגרום לקצר. כמו, כן שמעתי אוסף גדול של תירוצים המסבירים מדוע הקישור נמחק אחרי כמה שבועות. האמת, זה ממש לא מעניין אותי כל עוד הם דואגים להחזיר אותו למקומו.

מקדמי אתרים שמורידים קישורים לאחר שהלקוחות עוזבים

אישית אני נגד התופעה הזאת: אחרי כמה חודשים או כמה שנים, בוקר אחד החליט לקוח כלשהו להחליף את חברת קידום האתרים שלו. הוא שילם בזמן ומעולם לא הייתה כל בעיה בינו ולבין החברה לגבי התשלום. למרות זאת, אותה חברה SEO, החליטה להוריד את כל הקישורים \שנבנו לו במשך שנים. אתם בוודאי חשובים שהוא יקבל את הכסף בחזרה. ממש לא. מה שהוא יקבל זאת צניחה הדרגתית במקרה הטוב או חופשית במקרה הרע במיקומים שלו בגוגל. יש חברות שלא יורידו בהתחלה, אלא עם הזמן הן יפנו אותם ללקוחות אחרים שלהם.
טיפ: כשאתם חותמים על חוזה מול חברת קידום אתרים, הכניסו סעיף שאוסר עליהם להוריד קישורים. כמו כן, חשוב מאוד לקבל בסוף כל חודש דו"ח עם כל הקישורים שנבנו, כדי שתוכלו לעקוב אחריהם בעצמכם. Trust No One.

בעיות טכניות

נפילת שרת – כמובן שברגע שישנה תקלת שרת כלשהי, והאתר נופל, הקישור נופל יחד איתו. לפעמים האתר חוזר לאוויר תוך כמה דקות, לפעמים המקדם או הבעלים לא שם לב לכך ועוברים ימים עד שהם עולים על כך שהאתר בכלל לא באוויר.
חסימה לגוגל – קורה שחוסמים את האתר עצמו או חלקים ממנו לגוגל בטעות. קרה שחברה מסוימת עשתה התאמה של אתר לקוח שלי למובייל. על הדרך הם חסמו בטעות או בתמימות את האתר לגוגל ופתחו רק את הדפים המיועדים לניידים.


קישורים ממקורות בשליטת צד שלישי

פורומים – באופן אישי, אני לא נוהג לבנות קישורים מפורומים. ראשית כי מדובר בספאם טהור לדעתי, שנית רוב הסיכויים שהם ייעלמו במוקדם או במאוחר. בתור בלוגר לשעבר בתחום המוזיקה האלקטרונית, אתר וואלה נתנו לי את האופציה לנהל את פורום הטראנס שלהם. הוא לא פעיל היום, אבל מידי יום הייתי מסלק ממנו קישורים מעצבנים של מקדמי אתרים שהיו מפרסמים שם בולשיט לא קשור למוזיקה בכלל. כיום אני לא מנהל את הפורום, יש לי שליטה בו, ולכן מידי פעם בפעם אני נכנס כדי לטהר את הקישורים משם בגלל שאני שונא את התופעה.
בלוגים – פעם כמעט כל מקדם אתרים היה פותח בלוג בנענע ודה-מרקר כדי לקשר ממנו לאתרי לקוחות. מנהלי האתרים האלה הבינו שמדובר בתוכן SEO, והחלו לסגור את הבלוגים של המקדמים. יחד עם זאת, אתר סלונה, מאפשר הקמת בלוגים למטרות שיווק. האמת שפעם הקמתי בלוג ללקוחה, תחת שמה, ופרסמתי שם מאמרים איכותיים. לפני שעשיתי זאת, שלחתי מייל לאתר והם נתנו לי אישור לעשות זאת. בכל מקרה. בגדול, אין זה משנה באיזה אתר אתם פותחים בלוג ללקוח שלכם או לעצמכם, קחו זאת בערבון מוגבל. אני אישית, מלבד אותו בלוג בסלונה, מאז שהפכתי לעצמאי, נמנעתי מלפתוח בלוגים כאלה והעדפתי להתמקד בבניית קישורים מאתרים איכותיים.

כל המוסיף גורע

הורדת קישורים היא לא הבעיה היחידה שאתם צריכים לדאוג לגביה. גם הוספת קישורים למאמר שאתם סיפקתם למקדם מולו עשיתם את ההחלפה, היא עוד סיבה לדאגה. פעם סיפקתי מאמר איכותי שכתבתי למקדם אחר. אחרי כמה חודשים, גיליתי שנוספו שם עוד כמה קישורים למקורות אחרים כמו נמלים על גופת ג'וק. ואני? אני שמרתי את המאמר שלו נקי. קישורים חיצוניים מחלישים את הכוח של הקישור שלכם. נכון, לכל בעל אתר יש זכות לעשות מה שהוא רוצה אם האתר שלו, אבל אם סיכמתם מראש לשמור על קישור אחד בלבד – תכבדו את ההסכם.

איך עוקבים אחרי כמות גדולה של קישורים?

קיימות כלים שונים המיועדים למקדמי אתרים למעקב אחרי קישורים. למשל Zefo  מאפשר קבלת התראות בכל פעם שקישור לאתר שלכם נופל ואפילו במקרה ונוסף עוד קישור לדף ממנו אתם מקבלים קישור – אתם תקבלו התראה. כך שלא צריך באמת לעקוב אלא רק לקבל התראות. הכלי הוא בתשלום. יחד אם זאת ישנו גם כלי חינמי בשם "כוליום". יש בו פונקציה שמאפשר לעקוב אחרי קישורים, אבל נכון לכתיבת שורות אלה, הכלי לא שולח התראות על הורדת קישורים. במידה ואתם לא רוצים לעבוד עם כלים. פשוט בנו לכם קובץ אקסל עם רשימת הקישורים הנכנסים והתמורה שנתתם ותבדקו פעם בחודש אם הם עדיין קיימים.

נשלח ב בלוג
Call Now Button