10 דרכים לעצבן מקדם אתרים

מערכות היחסים בין מקדמי אתרים ובין לקוחותיהם יודעות עליות ומורדות לאורך השנים. יש מי שמצליחים להתנהל בשיתוף פעולה מוצלח ויש מי שמתייחס מהיום הראשון למקדם שלו כאל פושע. זה לא שלא קיימים מקדמי אתרים נוכלים, הכמות היא גדולה, לא ארחיב על כך הפעם, אבל באותה מידה שיש מומחי SEO עם יחסי אנוש גרועים, כך גם ישנם בעלי אתרים שמתנהגים אליהם בצורה שיכולה קצת לעצבן אותם. אז אם התחלתם דרך חדשה עם מומחה קידום אתרים –  הינה כמה דברים שלא כדאי לכם לעשות.

אוי לא...זה לא קורה לי.

אוי לא…זה לא קורה לי.

1.לעשות שינויים באתר מבלי לעדכן אותו

בוקר אחד גיליתם שנמאס לכם מהאופן שבו האתר שלכם נראה. אבל אמרתם לחבר שלכם, שהוא במקרה מומחה לבניית אתרים, שהגיע הזמן לבנות את האתר מחדש. והוא, שמבין פחות מהסבתא שלכם בקידום אתרים, החליט לעשות שינויים באתר מבלי ליצור קשר עם המקדם. בקיצור האתר נבנה מחדש, המבנה השתנה, דף הבית עבר ניתוח לשינוי מין וכל נתוני המטא, בכלל לא קיימים יותר. ואתם? אתם מתקשרים למקדם שלכם, בטוחים שהוא ישמח עכשיו שיש לכם אתר חדש, והוא שומע, עושה כמה בדיקות, מתעלף, שותה כוס מים ואומר: "וואו, הפתעת אותי! משוגע. וואו, איזה אבסורד אותו מקרר בגישה כל-כך שונה". מבחינתו מדובר בפיגוע שיהיה לכם ולו קשה מאוד להתאושש ממנו. השינויים שעשיתם עלולים לפגוע במיקומים שלכם ברמה כזאת, שכל מה שהיה לכם בדף הראשון, עכשיו נח על משכבו בשלום. תחזרו אחרי: "לא אעשה שינויים באתר מבלי להתייעץ עם המקדם שלי". עוד הפעם: "לא אעשה שינויים באתר מבלי להתייעץ עם המקדם שלי!" תודה.

2. לדבר על האקס, לשבח אותו ולהתלונן למה החדש שלכם לא כזה

אף בעל אתר לא עוזב מקדם טוב סתם כך. לפעמים המקדם מחליט לפטר לקוח ולפעמים הלקוח מגלה שהמקדם שלו עבר על כמה סעיפים שהוגדרו בחוזה גם אם התוצאות היו מעולות. לפעמים הבעיה היא בכלל ביחס האנוש. אז אם עזבתם את איש ה SEO הקודם שלכם, הייתם מרוצים ממנו ואתם מתגעגעים אליו, אבל זה לא הלך – תשמרו את זה לעצמכם. לבקר את העבודה של המקדם החדש שלכם בהשוואה למקדם הקודם, זה משהו שלא יתרום לכימיה עם המקדם החדש. כל מקדם עובד בשיטה שלו במקביל לדברים המקובלים בתחום. יש מי שמקפיד יותר על קישורים ויש מי שנותן יותר חשיבות לתוכן. יש מי שיבנה לכם 10 קישורים בחודש ויש מי שיבנה 5  כי לדעתו, מעבר לכן, מדובר בחוסר תועלת או אפילו נזק.  תבטחו בו, אף אחד לא אוהב לשמוע על האקס של הלקוח שלו (אלא אם כן הוא היה גרוע ועשה רק פדיחות).

3. להתקשר למקדם בבהלה, לצעוק עליו ולהאשים אותו ברשלנות כי ירדתם ממקום 4 ל 5

כשהייתי שכיר, קיבלתי צעקות מלקוח שקם בוקר אחד וגילה שהוא ירד ממקום 4 ל 5. הרגשתי כאילו אני מואשם ברצח עם לכל הפחות. פתחתי את המחשב, ואצלי הוא היה עדיין מקום 4. אני בדקתי בחלק הדרומי של המרכז והוא מהחלק הצפוני. קחו בחשבון: יכולים להיות שינויים כאלה ואפילו גדולים יותר במיקום בין אזורים שונים בארץ. הוא חשב שמדובר באיזה מגמת צניחה חופשית שעוד רגע תגרום לאתר להימרח על הרצפה. אין צורך להיכנס לפניקה ולהוציא להורג את המקדם שלכם. שינויים במיקומים יכולים להתרחש מידי פעם גם בלי קשר לאזור הבדיקה – זה קורה. למשל, אם אתם קוראים את הפוסט הזה בשנים 2017-2016, מדובר בשנים של עדכונים וניסויי אלגוריתים בגוגל שמשגעים את המערכת. מה שכן, אפשר ליצור קשר עם המקדם, לדבר בצורה נעימה איתו ולומר לו שיש ירידה. הוא יבדוק אם לא העתיקו מכם תוכן או בנו לכם קישורים זדוניים. בקיצור, תשתמשו בדבש ולא בחומץ.

4. להציע לו לעבוד תמורת תוצאות

עם יד על הלב. נאמר והייתם רוצים עכשיו לזכות בעוד 8 שנים באחד משלושת המקומות הראשונים באולימפיאדה, והייתם לוקחים מאמן אתלטיקה, האם הייתם מעזים לומר לו שתשלמו לו אך ורק אם תזכו באחת המדליות? האם הייתם מעזים לפנות למאמן כושר ולומר לו, רק ואם אני ארזה 30 קילו אני אתחיל לשלם? ברור שלא. לא מאשים אתכם אבל הידעתם שהרבה בעלי אתרים פונים בהצעות כאלה למקדמי אתרים ומבקשים מהם לקדם אתר ולשלם רק לאחר שהוא מגיע לדף הראשון או למקומות 1-5? זאת הדרך הכי מעצבנת לגרום למקדם שאתם מעוניינים בשירותיו להוציא קיטור מהאוזניים. לא מדובר כאן בתחומי עריכת דין שחלקם עובדים לפי אחוזים והגמול של עורך הדין יכול להיות מיליונים. מדובר בעבודה קשה שכוללת הוצאות מצד המקדם.

 

מקדם אתרים הוא לא עבד

מקדם אתרים הוא לא עבד

5. ללחוץ על ידית כיסא המפלט מבלי להודיע מראש

אין ספק שיוקר המחיה לא מלטף אף אחד על הראש ואומר לו "מהחודש ועד שתתחיל להריח את הפרחים מלמטה, אתה מקבל קצבה של 1000  דולר –  לך תעשה מנוי סוכנות ל ahrefs.com" (#בדיחות_של_מקדמי_אתרים). תעשו לעצמכם טובה וגם למקדם האתרים, אם אתם לא בטוחים שיש לכם תקציב לפחות לחצי שנה קדימה – אל תתחילו את התהליך. קחו בחשבון שלמקדם שלכם יש גם הוצאות עליכם. כמה וכמה מקדמים מצאו את עצמם מזמינים תוכן ללקוח שלהם, וגילו שבאמצע החודש, הלקוח החליט שהוא לא ממשיך יותר. והמקדם הוציא כבר איזה 1000 ₪ על תוכן איכותי ועכשיו עליו לפתוח דוכן בפייסבוק ולנסות למכור את התוכן הזה למישהו אחר.

6. לאחר או להבריז לו מדייט

אף על פי שיש המון לקוחות ומקדמי אתרים שלא נפגשו מעולם גם לאחר שנים של עבודה, את מערכת היחסים אפשר להתחיל מדייט. אבל הקפידו שלא לאחר או להבריז מהפגישה. קחו בחשבון שהמקדם עובד כמוכם מהבוקר עד הערב וכדי לצאת לפגישות, במיוחד באזור שלכם, עליו להפסיד זמן עבודה. תכבדו את זמנו בדיוק כמו שהוא מכבד את זמנכם ואל תבריזו מהדייט. גם איחור זה לא משהו נעים.

7. לאחר שבוע מתחילת עבודה על אתר חדש, לשלוח לו מייל של: "אז מה מצבנו, מתקדמים?"

אחרי שבוע, כן מתקדמים הישר לדף הראשון תוך כדי שגוגל מכריז על כך בתרועת חצוצרות "קבלו אותו! מלך מלכי האתרים". שבוע מתחילת העבודה, מקדם האתרים שלכם יכול להיות עסוק עדיין באופטימיזציה וחקר מילות מפתח. החודש הראשון לקידום הוא לא חודש שמתקדמים בו אלא חודש שמכינים אותו לקידום, במיוחד אם מדובר באתר שלא קודם מעולם, אתר חדש, או אתר שהמקדם לפניו השאיר אותו פצוע וחבול. תנו זמן למקדם שלכם. אל תלחיצו אותו, אם מצאת מקדם טוב –  הוא יודע מה הוא עושה.

8. לשלם לו שוטף + כשכולנו ניסע בחלליות במקום לנסוע ברכבים, מבלי לתאם זאת מולו.

סיכמתם על תשלום בצ'קים עם הלקוח. המקדם הגיע הביתה, בדק את הצ'קים לעומק וגילה החלטתם לא לומר שאתם מתכננים לשלום לו שוטף+ 90. יש חברות שעובדות כך בתיאום אם המקדם, אבל אם הנחתם שהוא אמור להבין זאת, אתם עושים טעות גדולה. חוששים מכך שהמקדם שנדלקתם עליו לא יהיה מוכן לעבוד בשיטת השוטף + כשיגיע עידן הקרח הבא? תמיד תוכלו למצוא אחד לא פחות טוב שיהיה מוכן. אל תדחפו לו אתה השיטה בדלת האחורית.

9 . לבנות עוד אתרים, להעמיס על המקדם עוד עבודה ולצפות ממנו לעבוד באותו תשלום

"אבל אתה בונה בכל מקרה קישורים לאתר הראשי שלי, אז למה שעל הדרך לא תבנה גם לחדשים?" כך אמר לי פעם לקוח. קידום אתרים לא מבוסס אך ורק על בניית קישורים. מה עם שעות אופטימיזציה, ניהול תוכן, והוצאת תקציב נוסף למאמרים לאתרים האלה? גם זה "על הדרך?" ממש לא. אם הכוונה היא לקדם כמה אתרים באותה רמה של האתר שהמקדם שלכם עובד עליו כבר שנים, ולהגיע איתו לאותן תוצאות, אל תצפו ממנו לעשות זאת חינם.  הרי לא הייתם נכנסים לשטיפה בתחנת דלק ואומרים שם, "אם כבר אתה שוטף לי את הרכב, אתה יכול לשטוף על הדרך גם לגיסתי ולבן שלי?

10. לא לשלם כי לדעתכם לא מגיע לו

הבעיה הזו מקיימת בעיקר בגלל שלא נעשה תיאום ציפיות בין המקדם ללקוח, או לכל הפחות, נחתם חוזה מפורט. במקרים רבים, הלקוח חושב שהוא משלם למקדם רק על התוצאות ולא עד העבודה. כדי להגיע לתוצאות צריך לעבוד קשה. אחרי שלושה חודשים החלטתם שאתם לא מרוצים מעבודת המקדם? זכותכם לעזוב,  אבל להסתלק מבלי לשלם לו על החודש האחרון, זה לא במקום. כאשר מדובר במקדם איכותי, אין מצב שבאותו חודש הוא לא העלה מאמרים, שהוא לא בנה קישורים ובקיצור אין מצב שלא הושקעו שעות עבודה על האתר שלכם. זכותכם לעזוב, אבל לברוח מבלי לשלם כי אתם לא נמצאים במקום בו ציפיתם להיות אחרי 3 חודשים, לעולם לא תצדיק הימנעות מתשלום (אלא אם הוא באמת לא עשה כלום). תבקשו את הדוח החודשי עם פירוט העבודה, ותראו מה הוא בדיוק עשה.

 

*סעיף בונוס –  חליבת מידע תוך כדי הולכת שולל – ביצוע שיחות טלפון מרובות על נושא קידום האתר, בקשת תכנית עבודה מסודרת, הפגזה בשאלות במייל ובטלפון לאחר קבלתה תוך כדי אמירה שעוד רגע חותמים על חוזה ולבסוף היעלמות שלא הייתה מביישת את הודיני. טריק יידוע שנועד להשיג ייעוץ קידום אתרים בחינם.

נשלח ב בלוג
Call Now Button